Hodowle psów - ta mniejsza, rzec można by indywidualna, którą prowadzimy "na własny" rachunek w domach prywatnych - oraz ta większa - na poważniejszą skalę w specjalnie przygotowanych do tego punktach - opiera się na codziennej pracy ze zwierzętami. Hodowla to praca nad wyrobieniem u "zwierzaka" pozytywnych nawyków. Już najmłodsze szczeniaki objęte są pakietem działań, które docelowo mają wykształcić u naszych podopiecznych dobrych zachowań Jak szkolić psa? Każda hodowla psów opiera się na innych metodach pracy. Szkolenie wcześniej zaczęte przynosi szybsze i większe korzyści dla prowadzących naukę dla psa, a przez to dla właścicieli.

Nie mniej istotnym elementem wychowania psa jest odpowiednie dobranie kierunku żywieniowego. Obecnie każdej rasie co innego aplikuje się do konsumpcji. Rasy psów bowiem różnią się od siebie poziomem aktywności, innym trybem życia, a przez to potrzebami. Inne potrzeby ma yorkshire terrier, inne labrador retriever, inne jeszcze golden retriver czy owczarek. Każdemu wedle potrzeb i możliwości przyznaje się różną dietę. Odpowiednia dieta dla psa to punkt wyjścia dla procesu kształtowania charakteru psa. Gdy dieta dla psa nie jest odpowiednie zbilansowana, pod konkretne potrzeby psa, to - wcześniej czy później - pojawią się problemy zdrowotne naszego podopiecznego. Żywienie psów wymaga zgłębiania odpowiedniej wiedzy, która nie jest wcale mała. Istnieje wiele portali internetowych, które gromadzą taką wiedzę. Warto zagłębić się w jej zakamarki, aby - mówiąc dosadnie - wydobyć ze swojego ulubieńca, to co najlepsze. Obecnie (choć po prawdzie stało się to już dawno) odchodzi się od żywienia zunifikowanego, czyli takiego które wszystkim psom prezentuje takie samo jedzenia. Obecnie dostrzega się problem tzw. konieczności rozgraniczenia żywienia, dla każdej rasy pokarmy innego typu. Każda rasa otrzymując inne typ pokarmu zyskuje inne wartości odżywcze, a tym samym - inne wartości życiowe. I tym samym tryb życia, odpowiedni dla każdej rasy, ma szansę zaistnieć.

Hodowla psa to odpowiedni pokarm dla psa, tryb pracy nad wypracowaniem pozytywnych nawyków, ale także... psie sporty, których jest co raz więcej. Psie sporty - to już nie tylko bieg obok wychowawcy bądź "klasyczny" aport. To także specjalnie skonstruowane pola przeszkód, dzięki którym zwierzę nie tylko może zaspokoić swoją aktywność, ale także wypracować w sobie odpowiednie nawyki i zachowania.

Szkolenia psa to także praca nad wyglądem naszego ulubieńca. Już dawno pojawiły się kosmetyki dla psów, które dbają o różne elementy psiej urody. Nadmierna (aczkolwiek korzystna) dbałość o psa często ma także inny niż tylko szkoleniowo - hodowlany, aspekt. Tym powodem jest wystawa psów, dzięki której można pokazać światu swojego zwierzaka, a także - zyskać finansowo. Sowicie bowiem są wynagradzani wychowawcy najpiękniejszych psów. Oczywiście wszystkie pieniądze spożytkowane są na hodowle i szkolenia psa - zwycięzcy. Oczywiście.