Kociaki, koty, kocięta, koty dachowe, koty - forum wiedzy niezbędnej w procesie pielęgnacji zaprasza do analizy merytorycznego przekazu. Pielęgnacja kota opiera się najczęściej na... daniu mu własnej ręki. Nie od dziś znana jest nam przecież opinia o kotach, że "kroczą tylko swoim drogami". Jakkolwiek by udomowić te zwierzaki, nigdy człowiek pełnej władzy nad kotami nie będzie posiadał. Po prostu - prawa odwiecznej natury nie pokona się niczym. Koty - koty każdej maści - cenią sobie swoją niezależność. Jeśli do tego doda się jeszcze semantyczne skojarzenia z kotem; literackie, kulturowe i historyczne, to obraz kota jawi się nam dość enigmatycznie. Kot - to niezależność, inteligencja, przebiegłość, cierpliwość i - zawsze - stateczność i pewność.

Jak wybrać imię dla kota? Jaki kierunek obrać? Najczęściej wybiera się imiona dla kotów korzystając z "ludzkich" przykładów. Inny sposobem jest możliwość skorzystania z uznanych już powszechnie imion kotów. Popularny filemon, wspierany jest wszelkimi konotacjami - słownymi i semantycznymi formy - miau: miauczek, miauek, Miałczysław; ciąg imion jest coraz poważniejszy. I nie ważne czy jest to kot brytyjski, kot norweski, kot perski, kot syjamski czy koty dachowe.

Krótka notka z pamiętnika "kociarza": Najpiękniejsze jest w kotach to, że nigdy nie można powiedzieć, że zna się je do końca. Nigdy. Koty kroczą swoim ścieżkami, i nawet jak pokieruje się je w jednym kierunku, będzie się nad tym pracować dni, tygodnie i miesiące, to i tak kot będzie szukał własnego sposobu na życie. Jest coś zadziwiającego w tych zwierzętach. Po prostu - nie da się nimi sterować. A co do tego? Przede wszystkim to opanowanie w prawie każdej sytuacji, zupełny spokój, zero zacietrzewienia, zero niepotrzebnych ruchów. Kot jakby wiedział, że wszystko co zrobi i tak jest zaplanowane; jakby to on miał zawsze wszystkie ruchy opanowane. Kot po prostu jest zawsze - panem sytuacji. Wie, co i jak, wie kto i gdzie, jakby znał zdarzenia, które mają dopiero nadejść. I taka bowiem jego - kota - natura.